A

Apteczka dla psa – najważniejsze elementy

Apteczka dla psa | wyprawy z psem

Przygotowanie i dostosowanie apteczki dla psa zawsze powinno się znaleźć na liście do zrobienia przed każdą wyprawą. Do stworzenia zestawu świetnie nada się zwykła apteczka podróżna lub samochodowa, którą adaptujemy do wymagań naszego pupila. Apteczka dla psa tak przygotowana może być używana w domu lub zabrana do plecaka. 

Podstawowe wyposażenie:

Mówimy tu o absolutnym minimum – w zależności od rodzaju wyprawy, jej długości i generalnego stanu zdrowia Twojego psa powinieneś ustalić jakie elementy powinny się znaleźć w zestawie.

1. Dokumentacja medyczna

Zabierz w podróż książeczkę zdrowia Twojego psa. Bezpieczniejszym wariantem będzie wersja elektroniczna dokumentacji medycznej, choćby zdjęcie telefonem. Ta opcja pozwala Ci się nie martwić o to, że w razie zagubienia apteczki, stracisz całą wiedzę o zdrowiu Twojego psa. Wersja papierowa jest zawsze opcją, ale staramy się także zaoszczędzić na wadze i miejscu.

Większość weterynarzy prześle e-mailem dokumenty, jeśli o nie poprosisz. Czy w wersji papierowej bądź elektronicznej, miej je przy sobie na wypadek pilnej wizyty.

Apteczka dla psa | Wyprawy z psem

2. Maść z antybiotykiem

Maść tego typu w kremie jest polecana do miejscowego leczenia skórnych zmian chorobowych wywołanych przez różne bakterie. Jeśli Twój pies się skaleczy, po miejscowym zdezynfekowaniu i opatrzeniu rany warto zastosować taki krem wg wskazań na ulotce*. Jasper pewnego dnia zgubił pazur (co się zdarza w czasie harców w lesie bądź górach) – zastosowanie takiej maści może nas uchronić przed dalszymi problemami ze skórą. W takich miejscach jak na przykład łapy lub okolice mordki, cieżko utrzymać stan dezynfekcji przez dłuższy czas, maść pomaga zapobiec dalszym infekcjom.
* zawsze czytaj ulotkę przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku lub skonsultuj się z lekarzem

3. Dezynfektant do ran

Dosyć oczywiste jest to, że każdą otwartą ranę należy zdezynfekować. Jest wiele środków, od podstawowej wody utlenionej po bardziej nowoczesne, wieloskładnikowe preparaty. My używamy Octeniseptu, ponieważ jest w dość małej, poręcznej buteleczce i w formie psikacza, dzięki czemu środek łatwo aplikować na skórę.

4. Gaza, taśma, bandaż

Obecnie nie stosuje się już ligniny i waty, które mogą przyczyniać się do niepotrzebnego infekowania ran. Wybierz zatem gazę jałową, którą możesz śmiało przyłożyć do rany po wcześniejszym jej zdezynfekowaniu. Taśma lub bandaż pozwala utrzymywać gazę na miejscu przez dłuższy czas. Mogą również pełnić funkcję prowizorycznego kagańca. Może być trudno wyobrazić sobie takie potraktowanie psa, ale może to być niezbędne, jeśli pies odczuwa silny ból, a Ty próbujesz mu pomóc. Pamiętaj, że takiego kagańca nie możesz używać na codzień, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Szczególnie polecamy bandaże samoprzylepne dla psów. Są miękkie i elastyczne, nie sklejają trwale sierści. Mają także wysoką odporność na wodę – nie tracą swoich właściwości kohezyjnych oraz pozwalają skórze oddychać. Łatwo je również zdjąć i nie pozostawiają lepkiego osadu.

5. Nożyczki

Każda apteczka dla psa lub człowieka powinna być wyposażona w mocne nożyczki ratownicze (opatrunkowe) przeznaczone do przecinania odzieży lub opatrunków. Nie powinno się używać nożyczek z ostrymi końcami.

6. Maść na opuszki łap

Prewencja jest zawsze lepsza niż leczenie. Maści na łapy to jedna z rzeczy, która może uchronić Twojego psa przed dyskomfortem lub nawet bólem. Stosując ją codziennie, ochroni opuszki przed pękaniem i otarciami. Każdy pies lubi kontakt z człowiekiem, zwłaszcza jeśli człowiek po długim dniu wędrówki masuje mu łapki tłustą mazią.

7. Jednorazowe rękawiczki chirurgiczne

Jednorazowe rękawiczki chirurgiczne chronią ranę psa oraz także Ciebie przed zabrudzeniem, a także zarazkami.

8. Pęseta albo szczypce do wyciągania kleszczy

Trzymaj parę w plecaku, nawet jeśli wybierasz się na krótką wycieczkę. Pęsety świetnie nadają się do usuwania kleszczy. Środek prewencyjny (krople, obroża) na kleszcze powinien być priorytetem, ale nie powinniśmy mieć pewności, że żaden kleszcz się naszego pupila nie złapie.

9. Krople przeciwko pasożytom

Odpowiednie zabezpieczenie Twojego psa przed pasożytami to absolutna podstawa.  Bez aplikacji jakiegokolwiek środka nie powinniście wychodzić z Twoim psem z domu. Zwłaszcza w sezonie aktywności kleszczy (w Polsce to obecnie jest cały rok) . Tak samo sprawa wygląda z pchłami. Pchły tylko pozornie nie są tak groźne jak kleszcze. W praktyce warto unikać wszystkich rodzajów pasożytów, które mogą bytować na Twoim psie.

Wybór odpowiednich środków ochrony Twojego psa przed pasożytami jest naprawdę bardzo istotny. Jakikolwiek środek wybierzecie, krople czy też obroża przeciw pasożytom dla psa, muszą być naprawdę starannie wybrane.

Wszystkie preparaty przeznaczone do walki z pasożytami, muszą być też dostosowane do Twojego psa – jego wagi, rozmiarów, alergii, stanu fizycznego, rodzaju aktywności czy wieku. Bo tylko po uwzględnieniu tych czynników będą skuteczne i bezpieczne. Nie powinno się jako głównego lub wręcz jedynego kryterium stosować kryterium ceny. Chodzi przecież o bezpieczeństwo Twojego psa. Koszty leczenia babeszjozy są znacznie wyższe niż koszty najdroższych środków ochronnych przeciwko tym pasożytom.

Jak w takim razie wybrać krople na kleszcze dla psa? Opinie ludzi w Internecie mogą Ci w tym bardzo pomóc. Polecamy także wybrać się do weterynarza, który zna Twojego pupila i pomoże wybrać preparat, który uwzględni wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na wybór najwłaściwszego preparatu.

10. Grzebień lub szczotka

Tak, Twój pies musi też ładnie wyglądać, ale te przedmioty mogą się przydać także w innych sytuacjach. Po każdej wyprawie należy dokładnie obejrzeć i wyczesać psa – z brudu oraz możliwych „suwenirów” z wypraw w postaci pasożytów, a także resztek roślin (osty lub ciernie). Jeśli tego nie zrobicie, może się dopiero później okazać, że Wasz pupil przygarnął ze spaceru coś, co sprawia mu ból lub może wywołać chorobę.

11. Dostęp do informacji o pierwszej pomocy

Wiedza o pierwszej pomocy to podstawa. W ogromnej większości najważniejszym czynnikiem decydującym o powodzeniu leczenia jest czas, w którym podjęto jakiekolwiek kroki zmierzające do usunięcia przyczyny zagrożenia życia oraz ustabilizowania (w miarę możliwości) stanu zwierzaka. Apteczka dla psa nie musi zawierać papierowej wersji. Niezależnie od tego, czy jest to książeczka, biluetyn, aplikacja lub inny dostęp do informacji o pierwszej pomocy – ta wiedza może uratować życia albo zdrowie Twojego zwierzaka. Wiedząc, jak reagować na obrażenia, możesz udzielić mu pierwszej pomocy i przeciwdziałać najbardziej niebezpiecznym skutkom powstałych obrażeń.

12. Zapasowe worki na odchody

Niezależnie od tego czy wybieracie się w las czy zwiedzacie miasta, takie worki mogą się przydać w różnych sytuacjach.

13. Informacja o weterynarzu

Dodatkowo, niezależnie od tego, czy jest to zestaw przygotowywany w wersji podróżnej czy domowej, dodaj do niej informację z numerem telefonu do gabinetu weterynarza (wizytówkę). W razie potrzeby będzie można szybko i łatwo się z nim skontaktować.

Dodatkowe wyposażenie apteczki dla psa:

To kilka innych elementów, których dołączenie do zestawu pierwszej pomocy dla psa warto rozważyć :

Termometr cyfrowy

Oczywiście posłuży do mierzenia temperatury u psa. Dobrym rozwiązaniem jest termometr elektroniczny z giętką, gumową końcówką pomiarową. Warto również wiedzieć, że psy, jako odrębny gatunek, mają inne normy temperatury ciała. Prawidłowa temperatura w zależności od wieku i rasy psa to 37,5 – 39°C (psy ras dużych 38 –38,5°C, psy ras małych 38,5-39°C).

  • temperatura powyżej 40°C oznacza gorączkę, zmiany zapalne i możliwą chorobę,
  • temperatura powyżej 41°C oznacza wysoką gorączkę,
  • prawidłowa temperatura ciała szczeniąt pomiędzy 3 a 6 tyg. życia to 38,5-39°C.

Buty ochronne dla psów

Jest wiele sytuacji kiedy takie buty mogą się przydać. Jeśli zauważysz zmiany lub obrażenia na łapach psa, kluczowe jest oczyszczenie i przykrycie rany. Mając takie botki pod ręką, możesz zapobiec pogorszeniu się lub nawet wystąpieniu urazów łapy.

Koc termoizolacyjny

Folia/koc NRC to cienka metalizowana płachta z tworzywa sztucznego. Pozwala regulować temperaturę organizmu. Przyłożona do psa srebrną stroną – a złotą na zewnątrz – ogrzewa niezależnie od pory roku. Przyłożenie jej złotą stroną do psa – czyli srebrną na zewnątrz – dopuszczalne jest w przypadku hipertermii czy udaru cieplnego lub masywnych oparzeń ciała. Apteczka dla psa powinna taką folię bezwzględnie zawierać jak wybierać się w rejony o bardziej ekstremalnych warunkach pogodowych.

Mata albo bandana chłodząca dla psa

Są to dwa pomysły dla psów, które gorzej znoszą gorącą pogodę. O macie pisaliśmy już trochę w osobnym poście.

Natomiast bandanę stosuje się bezpośrednio „na psie”, a służy ona długotrwałemu schładzaniu powierzchni ciała po namoczeniu produktu. Zrobiona jest ze specjalnego materiału, który pochłania więcej wody niż sam waży. Dzięki temu obniżanie temperatury przez parowanie wody trwa znacznie dłużej niż w przypadku konwencjonalnych tkanin. Bandana z pewnością pomoże przetrwać gorące letnie dni każdemu pupilowi na spacarze, podczas podróży czy w domu. Zalecana jest przede wszystkim psom ras brachycefalicznych (buldog francuski, mops, bokser albo shihtzu).

Apteczka dla psa. O czym jeszcze warto pamiętać, gdy ją przygotowujesz?

  1. Daty ważności . Niektóre elementy wyposażenia mogą ulec przeterminowaniu. Raz na jakiś czas sprawdzajmy czy wszystkie leki, które zawiera nasza apteczka dla psa, nadal posiadają minimalny okres trwałości określony na opakowaniu przez ich producenta. Zapisujmy także datę otwarcia specyfiku, bowiem niektóre z preparatów tracą ważność np. miesiąc po otwarciu (woda utleniona).
  2. Wiele z tych produktów (gazy, nożyczki, pęseta) może być stosowane zarówno przez ludzi jak i zwierzęta. Nie musimy targać na każdą wyprawę po 2 pary nożyczek lub 7 rozmiarów gazy. Pamiętaj jednak, by znalazły się choć w jednym zestawie.
  3. Jeśli wybierasz się na spływ, rejs lub w dość „mokre” miejsca, polecamy zestaw pierwszej pomocy zapakować w worek wodoodporny,
  4. Nawet mając apteczkę, należy pamiętać o ostrożnym udzielaniu pierwszej pomocy. Nigdy nie należy zakładać, że normalnie potulne zwierzę nie zrobi Ci krzywdy, gdy zostanie zranione lub chore.
  5. Pierwsza pomoc nie powinna być substytutem wizyty u lekarza. Ma jedynie pomóc zminimalizować ból i zapobiec dalszym infekcjom. Zawsze konsultuj (nawet potencjalne) zatrucia, złamania, oparzenia, odmrożenia lub inne wypadki z lekarzem weterynarii Twojego psa.
  6. Pamiętajcie także , że informacje podane w tym artykule nie zastępują porady wykwalifikowanego lekarza. Nasza lista jest uniwersalna, a każdy pies jest inny i ma inne wymagania. Jeśli Twój pies ma jakiekolwiek schorzenia lub alergie koniecznie skontaktuj się z weterynarzem, aby uzyskać porady dotyczące Twojego psa i opieki nad nim w czasie podróży.

Przy odrobinie szczęścia nie będziesz potrzebować żadnego z wymienionych przedmiotów, ale przezorny zawsze powinien być ubezpieczony i przygotowany na wszystko!

A czy Ty masz coś jeszcze w apteczce, co przydało Ci się w wyprawach z psem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *