B

Broumovské stěny (Ściany Broumovskie) z psem

Broumovske Steny z Psem

Jeżeli kochacie Góry Stołowe to koniecznie musicie się wybrać w Ściany Broumovskie – czeskiego odpowiednika tych gór, koniecznie z psem. Możecie zresztą bez problemu połączyć odkrywanie jednych i drugich, jeśli jesteście w tym rejonie nieco dłużej. Weekend to może troszkę za mało, by móc zwiedzić wszystko ;), ale w tydzień nacieszycie się jednymi z najpiękniejszych gór tego zakątka Europy.

 

Broumovské stěny

To pasmo sąsiaduje z dwoma większymi miastami: Police nad Metují od południa i Broumov od północy. Miejscowościami, gdzie można znaleźć dogodny nocleg lub coś zjeść są także: Teplice nad Metují i Božanov. Grzbiet biegnący z północnego-zachodu na południowy-wschód o długości około 12 km rozciąga się od Honskiego špáka (652 m n.p.m.) do siodła granicznego pod Hejšoviną i granicą z Polską. To pasmo, podobnie jak swój polski odpowiednik jest popularne ze względu na swoje formacje skalne, wąwozy, widoki, a przede wszystkim spokój i ciszę. Najwyższym punktem gór jest Ruprechtický špičák (880 m n.p.m.), górujący przy granicy czesko-polskiej. Najniższy punkt znajduje się w pobliżu miejscowości Otovice nad rzeką Stěnava – 350 m.

Broumovské stěny oraz niedalekie Adršpašsko-teplické skály tworzą CHKO Broumovsko (obszar chroniony Broumovsko). Więcej informacji praktycznych o obszarze chronionym możecie znaleźć na stronie CHKO Broumovsko.

Poglądowa mapa na CHKO Broumovsko

 

W tym artykule proponujemy następujące propozycje wypraw i aktywności:

  • trekking na trasie Hvezda – Honský Špičák z psem (1),
  • trekking na trasie Hvezda – Supí Hnízdo (Sępie Gniazdo) z psem (2),
  • Dogtrekking na Božanovský Špičák i Korunę (3).

 

Czemu warto tam iść z psem?

Dla obłędnych widoków, ciszy i spokoju. Skały może nie są tak monumentalne jak w Błędnych Skałach albo Adršpachu, ale mają swój urok i odwiedza je zdecydowanie mniej ludzi. Poza tym to trasa z adrenalinką. Już na początku jest ostrzeżenie, iż idziemy tam na własne ryzyko. W kilku miejscach to ostrzeżenie miało kompletny sens – wiele z miejsc nie jest zabezpieczonych i nieroztropne zachowanie może z łatwością doprowadzić do upadku z kilku/kilkunastometrowej ściany skalnej lub ześlizgnięcia się w szczelinę między skałami.

 

Propozycje wypraw w Broumovské stěny z psem

Dla ułatwienia ich umiejscowienie oznaczyłyśmy na mapie numerkami 1,2 oraz 3. Ułatwi Wam to logistykę oraz znalezienie ewentualnego noclegu.

1. Hvezda – Honský Špičák z psem

 

Długość trasy: 7,5 km
Uciążliwość: średnia
Czas przejścia razem z postojami: 3.5h

 

To piękny fragment pasma najbardziej wysunięty na północ. Nie sugerujcie się czasem przejścia, zwłaszcza jeśli macie nieco mniejszego pupila o krótszych łapkach. Trasa zajmie Wam około 4h, bo rzeczywiście jest co fotografować po drodze oraz być może będzie od Was wymagała w kilku miejscach niemal przeniesienia psa 😉 – zwłaszcza jak będziecie iść grzbietem do punktu 4 (Honský Špičák). Od punktu 4 do 7 trasa jest bardzo łagodna, miejscami jest nawet drogą, którą z pewnością mógłby jechać zwykły pojazd.

Trasę na Broumovskie ściany z psem możemy zacząć w kilku miejscach. Najbardziej dogodnym jest parking przy Hvěździe (Parkoviště Kaple Hvězda; 50.564859, 16.266957). Tu możemy zostawić samochód na darmowym parkingu lub przyjechać komunkacją zbiorową (autobus 363) kursującą tu w weekendy, kilka razy dziennie z Polic przez Hlavňov oraz Suchý Důl.

 
Schronisko Hvězda

Schronisko Hvězda (Gwiazda) na wspomnianej trasie to jedyne schronisko górskie w tych górach. Zostało wybudowane w latach 1854–1856 w stylu szwajcarskim przez Jana Napomucena Rottera. Obecnie mieści się w nim gospoda, która otwarta jest w dość ekscentrycznych godzinach (jest zamknięta kompletnie w poniedziałki, w pozostałe dni tygodnia jest otwarta od 11 do 18). Jest to ładny, drewniany budynek z tarasem widokowym od północnej strony. Wystrój wnętrza może wzbudzać dylematy natury estetycznej, ale dla nas najważniejsza wiadomość jest taka, że można wejść z psem i nie będzie problemu ze złożeniem zamówienia po polsku. Podają całkiem niezłe czeskie piwo 😉

Znacznie ciekawiej robi się dalej na szlaku, który w tym miejscu oznaczony jest kolorem niebieskim i wiedzie na północny zachód. Jest kilka emocjonujących przejść przez ciasne i strome skały oraz kilka naprawdę niezłych „widoczków” na Broumov i okolice. Teren jednak coraz bardziej łagodnieje i tak aż do końcowego wierchu – Honskiego Špičáka o zupełnie niewybitnym charakterze.

Niebieski szlak na z Hvězdy na Honský špičák obfituje w piękne rzeźby skalne.
 
 
Szczyty i punkty widokowe

Po drodze warto zatrzymać się w następujących punktach:

  • Vyhlídkové místo – to po prostu miejsce z widokiem 😉 całkiem niedaleko schroniska (50.5682803, 16.2650883),
  • Skalní věž Koráb – skalna wieża (50.5717500, 16.2618056),
  • Skalní věž Varťák (50.5760556, 16.2594444),
  • Panna (661 m) i Kačenka (50.5777178, 16.2581436)
  • Honský špičák (50.588748, 16.251583)

Warto wiedzieć, że w kilku miejscach zainstalowano drabiny, więc na same skalne wieże wasze pupile nie wejdą (chyba, że je tam wniesiecie).

 

Czechy Broumovskie widoki | Wypraw się z psem

 

 

Droga powrotna jest miłym spacerem przez las. Bez wielkich podejść (jedynie na samej końcówce mamy znów skalne schody) ani trudnych przejść gdzie ważymy każdy krok. Jest za to kilka potoków do zanurzenia łapek i napicia się czystej, górskiej wody.

 

 

 

2. Hvězda – Supí Hnízdo (Sępie Gniazdo) z psem

 

Długość trasy: 4,5 km
Uciążliwość: średnia
Czas przejścia razem z postojami: 4-4.5h

 

Ten szlak można zacząć już w Broumovie (50.5847978, 16.3324214) albo nieco dalej, w Křinicach (50.575518, 16.292832)– tu bowiem zaczynają się czerwone oznaczenia idące w kierunku zachodnim i południowo-zachodnim. Wyznaczają one naszą ścieżkę aż po Hvězdę. Czerwonym szlakiem dojdziemy do kapliczki na szczycie – tu przejdziemy pod kamiennym mostkiem. Dalej trasa nas już wiedzie grzbietem górskim na południowy-wschód.

 

 

 

Szlak ten, tzw. Hvězdecká Cesta, pokrywa się fragmentem do Sępiego Gniazda z dwoma innymi długodystansowymi szlakiami:

 
Skalní divadlo

Fragment od kaplicy do Sępiego Gniazda obfituje w ostańce, wieże i inne formy skalne. Jedną z najbardziej spektakularnych na tej trasie jest Skalní divadlo czyli teatr skalny, który robi niesamowite wrażenie.

Punkt widokowy Skalní divadlo czyli teatr skalny.

Inne skały mają równie urocze nazwy: Kočka (kotka), Mušle (muszla), Velbloud (wielbłąd), Želva (żółw), Ležící mnich (leżący mnich) oraz Sova (sowa). Większość z nich ma tabliczki i czytelne drogowskazy.

 

 

Broumovskie steny | Wyprawy z psiurem
U góry widok z Sępiego Gniazda. Na dole – Przeciekawe formy skalne w drodze do Sępiego Gniazda.
 
Supí hnízdo

Sępie Gniazdo do punkt widokowy na wysokości 702 m. n.p.m. Trasę kończymy schodząc ku podstawom niektórych z form jakie widzieliśmy na grzebiecie, zwłaszcza w formie Skalnego teatru. Najpierw szlakiem czerwonym, a potem zielonym. Po drodze mijamy strumień i kolejne z ciekawych skał – Sępią Bramę (Supí brána) i Zaporę (Závora).

 

3. Božanovský Špičák i Koruna 

 

Długość trasy: 10 km
Uciążliwość: średnia
Czas przejścia razem z postojami: 4-4.5h

 

Na oba szczyty można wejść także od strony polskiej – ze schroniska PTTK w Pasterce (50.495153, 16.327164). Będzie to nieco dłuższa wyprawa przez część Gór Stółowych i przez Ściany Broumovskie z psem, ale będziemy startować z nieco wyższego punktu (693 m n.p.m.) w porównaniu z Božanovem.

Trasę na szczyty zaczynamy w Božanovie (50.517288, 16.341197; 432m. n.p.m.). Tu możemy wybrać albo szlak niebieski idący w górę, aż do skrzyżowania z wcześniej wspomnianym szlakiem Hřebenovka oznaczonego kolorem czerwonym, albo wybrać się na Korunę szlakiem żółtym a potem wracać przez Božanovský Špičák.

 

Božanovský Špičák

Jeśli wybierzecie szlak niebieski trasa pod Božanovský Špičák zajmie wam około 2h. Po drodze zmieniamy szlaki na czerwony w miejscu przy granicy z Polską. To Machovský Kříž gdzie, według legendy, w czasie wojny trzydziestoletniej Szwedzi zabili miejscowych mieszkańców. To był też postój na trasie pielgrzymki z czeskich Polic do Wambierzyc. Ostatnia taka odbyła się w 1947 roku.
Żółtym szlakiem wędrujemy przez skały przypominające zastygłe zwierzęta. I znów mają one swoje nazwy: Veverka (wiewiórka), Kočka (kotka), Varan (waran), Velbloud (wielbłąd) czy Želva (żółw).

 
Koruna

Po obejściu Špičáka wybieramy się na sąsiednią Korunę (769 m n.p.m.). Trasa z jednego szczytu na drugi powinna wam zająć koło 45 minut. Tam z kolei jest huśtawka, którą ktoś kiedyś zainstalował ku uciesze wielu turystów. Zejście żółtym szlakiem jest miejscami dość strome.

Jeśli będziecie mieli jakiekolwiek wątpliwości czy Wasz pies da sobie radę – spotkaliśmy po drodze turystów z chihuahuą, yorkshire terrierem, kilka osób z psami w typie husky, labradorem oraz zorganizowaną grupę z ponad 20 owczarkami szetlandzkimi. Te góry są idealne na wyprawy z psem 😉

 

Broumovske steny 3 | Wyprawy z psem

 

Proponowane trasy absolutnie nie wyczerpują możliwości wypraw z psem w te strony. Polecamy przejechać palcem po mapie i wybrać swoje miejsca wypraw. Może będzie to Kamenná brána? Albo Modrý kámen? Szlaków i opcji jest wystarczająco dużo na całkiem fajny tydzień wypraw z psem!

 

Jeśli jesteście w okolicy sprawdźcie oczywiście możliwości wędrówek na Adršpach no i oczywiście w Góry Stołowe.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *