D

Dookoła Drawieńskiego PN z psem. Część 2

Korytnica z Psem | Dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego z psem

Przygody na Korytnicy, Cieszynce i jeziorach.

Mimo, że do Drawieńskiego PN z psem wejść nie można, jest mnóstwo aktywności i rzeczy które możemy z naszym psem zrobić dookoła parku w pięknej Puszczy Drawskiej. Możecie także sprawdzić nasze propozycje na spływ Drawą pod tym linkiem.

Poglądowa, subiektywna mapa atrakcji dookoła DPN

W niniejszym poście proponujemy następujące propozycje wypraw i aktywności dookoła Drawieńskiego PN:

  • spływ dwoma odcinkami Korytnicy (2)
  • spływ Cieszynką z psem (3)
  • trasa pieszo-rowerowa dookoła człopskich jezior (4)
  • ścieżka piesza „Raczyk” koło Człopy (5),
  • ścieżka piesza „Nad Bukówką”(5).

Dookoła DPN z psem – Korytnica

Korytnica to rzeka znajdująca się na północ od DPN. Jest dopływem Drawy – wpada do niej w miejscowości Bogdanka, obok stacji terenowej. To już teren DPN i tam z psem płynąć nie możemy. rzeka jest bardzo malownicza. Nie jest tak popularna jak pobliskie cieki, ale stanowi ciekawą alternatywę dla spływu Drawą – zwłaszcza jak ktoś woli nieco trudniejsze i mniej zatłoczone rzeki. Spływ Korytnicą jest z reguły bezludny, łatwy i bezpieczny, ale nieco uciążliwy. Wiele meandrów na całej długości, wartki nurt i zwalone przez bobry drzewa zmuszają płynących do wysiłku, ale rzeka nadaje się na rodzinne spływy.

Spływ Korytnicą

To dość krótka rzeka. Można ją podzielić na 2 etapy:

  • Stara Korytnica – Nowa Korytnica
  • Nowa Korytnica – Jaźwiny

Stara Korytnica – Nowa Korytnica, orientacyjny kilometraż, przeszkody i ciekawostki:

Długość szlaku: 14,5 km
Uciążliwość: łatwy / średnio trudny
Czas: ok. 5 h

Start

Spławny dla kajaków odcinek rzeki zaczyna się około 31 kilometra, w pobliżu wsi Stara Korytnica. Tu znajduje się stary młyn rzeczny, gdzie po lewej stronie rzeki możemy zeslipować kajak.

Spływ Korytnicą | Wyprawy z psem dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego
Szlak Korytnicy – tablica informacyjna

Tuż za wsią natkniemy się na bród rzeczny. Tu rzeka jest dość płytka, natomaist zachowuje dość wartki nurt i tworzy meandry. Spotykamy tu również kilka bystrzy. Ten fragment idealnie nadaje się na jesienne wiosenne spływy bowiem nie jest osłonięty od słońca, a rzeka pływnie spokojnymi łąkami, trzcinowiskami i turzowiskami. Po przepłynięciu ok 7,5 km dopływamy do drewnianego mostu, gdzie można chwilę odpocząć.

Po kilku kilometrach – na 23km – wpływamy do niedużego Jeziora Studnickiego. To bardzo płytkie jezioro rozlewisko zwane kaczowiskiem jest przy brzegach silnie zarośnięte roślinnością. W niektórych miejscach jego płytkość nie przekracza kilku cm. Tu istotną kwestią okazało się przepłynięcie go lewą stroną z uwagi na rozległe wypłycenia w centrum i po prawej stronie.

Z jeziora wypływamy na 22,5 km. Po kilkuset metrach natrafimy na metalowy most kolejowy, który niegdyś służył linii kolejowej wybudowanej w latach 30 XX wieku na trasie Piła – Stargard. Bardzo możliwe, że czeka na was kilka zwałek do pokonania.

Korytnica z Psem | Dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego z psem
Leśny odcinek Korytnicy.

Na 21km czeka nas przenoska prawym brzegiem na odległość 15 m. Nieco dalej mijamy resztki mostu drewnianego przy zniszczonej osadzie. Na 20,8km wpływamy na jezioro Nowa Korytnica. To jezioro jest zdecydowanie większe od poprzednika. Ma powierzchnię ok.104 ha. i głębokość dochodzącą do 5 m. Otoczone jest dość wysokimi skarpami. Należy je opływać wzdłuż lewego brzegu omijając zabudowania leśniczówki . Ten malowniczy akwen otoczony jest pięknym borem sosnowym.

Koniec

Mijając 15,0 km kończymy ten etap spływu przy wypływie Korytnicy z jeziora. Spływ można zakończyć na jednym z dwóch pól biwakowych. Pierwsze pole biwakowe należy do Lasów Państwowych („Nowa Korytnica” 53.208521, 15.968097). Jest tu też możliwość zaparkowania samochodu. Drugie pole należy do prywatnego właściciela.

Szlak Korytnicy | Dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego z psem
Początek trasy w Starej Korytnicy i „szuwarowy” odcinek poniżej Starej Korytnicy.
Nowa Korytnica – Jaźwiny, orientacyjny kilometraż, przeszkody i ciekawostki:

Długość szlaku: 17 km
Uciążliwość: łatwy / średnio trudny
Czas: ok. 6 h

Start

18,0 km – Zaczynamy spływ przy moście w Nowej Korytnicy (53.208648, 15.968241). Przepływamy pod mostkiem i płyniemy wśród łąk, turzycowisk, szuwarów i lasu. Rzeka jest przeważnie dość szeroka lecz płytka. To stosunkowo łatwy i przyjemny fragment rzeki.

Bardzo malownicze, stare sosnowe drzewostany dochodzą z obu stron do samej rzeki. Odcinek bardzo piękny, choć miejscami uciążliwy, w dalszej części duże zręby dochodzące do rzeki.

Spływ Korytnicą | Wyprawy z psem dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego
Swój dolny bieg Korytnica przecina piękne i gęste lasy Puszczy Drawskiej.

Mijamy również niski, uszkodzony mostek drewniany. Tu można się zatrzymać, z łatwością wyjść z kajaka i przywiązać go do drewnianych legarów. Część z nich już jest dość spróchniała, ale z pewnością uda wam się znaleźć taki, który spełni wasze oczekiwania bezpieczeństwa.

Spływ Korytnicą | Wyprawy z psem dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego
Drewniany mostek na Korytnicy, dobre miejsce na postój.
Przepławka dla ryb obok jazu i przenoski w Sówce.

Rzeka przepływa przez rozległe lasy obfitujące w zwierzynę i słynące z grzybów. Widać także, że cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów. Z niepokojem i smutkiem obserwowałyśmy sterty śmieci dookoła dzikich miejsc biwakowych w niektórych miejscach na trasie.

Po drodze pojawiają się gęste lasy bukowe na wysokim zboczu doliny rzeki.

Po dość długim odcinku leśnym dopływamy do miejscowości Sówka, gdzie na 6,7 km za mostem musimy przenieść kajak lewą stroną rzeki. Dalej miniemy Bar Sówka (o którym dużo słyszałyśmy i w którym chciałyśmy się posilić, niestety był tego dnia zamknięty) oraz gospodarstwo ze stawami rybnymi.

Za wsią poziom trudności spływu kajakowego Korytnicą wzrasta. Wzrasta również poziom głębokości wody i sięga od 60 do czasem nawet i 150cm. Nie polecamy wyjścia z kajaka czy do wody podczas prób przedostania go na drugą stronę drzewa górą.

Spływ Korytnicą | Wyprawy z psem dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego
Zarówno na Drawie jak i Korytnicy w sprzyjających warunkach zobaczycie całe mnóstwo zimorodków.
Spływ Korytnicą | Wyprawy z psem dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego
Październikowa Korytnica przyciąga spokojem, ciszą i kolorami.
Koniec

Na 3,8 km dopływamy do osady Jaźwiny i tu kończymy spływ z psami. Dogodne miejsce na postój i wyjście z wody znajduje się na początku miejscowości (53.154004, 15.886680), tuż przed stopniem wodnym w Jaźwinach.

Dookoła DPN – Cieszynka

Rzeka Cieszynka to niewielki ciek wodny o długości 25km. Swój początek bierze w pobliżu wsi Mielęcin zbierając wodę z krystalicznie czystych zimnych źródeł. Źródlisko Cieszynki uznane jest za pomnik przyrody. W górnym i środkowym odcinku ma charakter rzeki nizinnej, a w dolnym biegu poniżej jezior Załom Mały, Załom Duży, Dypa płynie w głęboko wciętej dolinie, porośniętej lasem bukowym. Ze względu na bogate w węglan wapnia wody, można w jej nurcie spotkać typowe dla roślinności jezior wapieniolubne ramienice. Wśród spotykanych tu gatunków ryb wymienić należy pstrąga potokowego, klenia, piekielnicę, jelca, kiełbia, okonia, krąpia. Przyujściowy ok. 2 km odcinek leży w granicach DPN. Rzeka w tym obszarze nie jest udostępniona do spacerów z psem, spływów i wędkowania. 

Spływ Cieszynką z psem

Człopa – Jeleni Róg, orientacyjny kilometraż, przeszkody i ciekawostki:

Długość szlaku: 9km
Uciążliwość: bardzo łatwy
Czas na pokonanie: ok.3 h

Bazą wypadową dla spływów kajakowych Cieszynką jest siedziba gminy – Człopa. To właśnie tutaj rozpoczyna się szlak kajakowy, który przez 12 km na zachód od Człopy prowadzi swe wody do innej, być może jeszcze piękniejszej rzeki Płocicznej, której urody chroni DPN. Cieszynka jest szlakiem niezwykle ciekawym, o zmieniającym się krajobrazie, przepływa kilkoma jeziorami, wśród wiekowych lasów liściastych.

Spływ Cieszynką | Wyprawy z psem dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego
Praktycznie cały szlak Cieszynki jest niezwykle malowniczy, zwłaszcza jesienią.

Niegdyś spływy rozpoczynać można było od szosy Mielęcin – Wołowe Lasy, lecz po stworzeniu rezerwatu Raczyk pływanie kajakiem w tym odcinku jest nielegalne.

Start spływu

Nasza trasa zaczyna się z Człopie (53.089790, 16.121995). Jest tu dość wygodny punkt wodowania kajaka i startu obok tzw. „Mostu Przemytników”. Niemalże natychmiast (po jakichś 50m) mamy pierwszą przeszkodę – powalone drzewo, które trzeba niestety pokonać przenosząc kajak obok. Jak się potem okaże była to tak naprawdę jedyna prawdziwa przeszkoda na tym odcinku.

Po około 300m przepływamy pod starym wiaduktem kolejowym. Dziś nieczynna już linia kolejowa przypomina o dobrobycie mieszkańców – dawniej funkcjonowały w Człopie liczne zakłady tj. cegielnia, rozlewnie wody mineralnej, tartak, fabryka mebli oraz mleczarnia.

Spływ Cieszynką | Wyprawy z psem dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego
Wiadukt kolejowy przed Cieszynkę.

Po kilkuset metrach i kilku meandrach dopływamy lasem do drewnianego mostku, z którego możemy dojść pieszo do pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska (53.084064, 16.097106). Grodzisko, mające średnicę około 100 m ze stożkiem około 15 m wysokości,  jest otoczone widocznym jeszcze wałem o długości 400 metrów i wysokości ok. 6 metrów. W północno – zachodniej części grodziska zachowały się pozostałości fosy. W roku 1926 prowadzone były, przez archeologów niemieckich prace wykopaliskowe. Znalezione zabytki (późna epoka żelaza) wskazywały na słowiańskie (pomorskie) pochodzenie znalezisk oraz poświadczało, że gród i jego okolice były w wieku X z pewnością zamieszkałe.

Spływ Cieszynką | Wyprawy z psem dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego
Mostek w pobliżu grodziska. Tędy biegnie także ścieżka rowerowa dookoła człopskich jezior.

Cieszynka wpływa do jeziora Kamień. Jest to dość zwodniczy moment, jezioro jest dość silnie porośnięte sitowiem, więc płynięcie przez ten fragment może przypominać błądzenie po labiryncie. Rzeka ma tu trzy koryta oraz wiele ślepych odnóg. Należy na tym odcinku wykazać się umiejętnością czytania wody i poruszać się w nurcie. Jezioro Kamień to ostoja ptaków. Jest płytkie i porośnięte.

Między jeziorem Kamień a Załomie, Cieszynka płynie malowniczym przesmykiem. Po prawej stronie zlokalizowane jest miejsce postojowe / pole biwakowe (53.091241, 16.077268) z pomostem. Tu możemy zorganizować krótki postój. Na tym odcinku możemy się także natknąć na wędkarzy.

Do jeziora Załom wpływamy przez gęste sitowie. Przy wiatrach wiejących wzdłuż najdłuższej linii jeziora możemy napotkać nieprzyjemne szybkie i krótkie fale. My miałyśmy sporo szczęścia – lusto wody było niczym nie zmącone. Na jeziorze są dwie dość duże wyspy. Na pierwszej, przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć kormorany.

Spływ Cieszynką | Wyprawy z psem dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego
Jezioro Załom
Koniec

Koniec jeziora Załom i początek rzeki jest trudny do określenia. Stopniowo jezioro powoli się tu zwęża i przechodzi w rzekę. 21,5 kilometr szlaku to leśniczówka Jeleni Róg i jedyny most by dojechać i odebrać kajaki. Tutaj możemy zakończyć przygodę z rzeką Cieszynką lub podpłynąć trochę północnym brzegiem jeziora Załom w pobliżu plaży (53.154346, 15.884625). Po drodze miniemy Rezerwat Stary Załom. Poniżej mostu w Jelenim Rogu jest jeszcze jedno jezioro, które można zwiedzić kajakiem i powrócić pod prąd. Na końcu jeziora Dubie przebiega granica Drawieńskiego Parku Narodowego. Cieszynka od wypływu z jeziora Dubie jest wyłączona z ruchu turystycznego. Po 3 km wpada do Płocicznej będąc jest największym dopływem.

Szlak pieszo-rowerowy Brzegiem Człopskich Jezior z psem

Długość: 18 km
Czas przejazdu rowerem: 3h
Czas przejścia: 5-6 h
Trudność: łatwa, ale dość długa

Trasa ścieżki pieszo – rowerowej jest krajobrazowo urozmaicona i okala człopskie jeziora.

Start trasy

Ma swój początek przy Domem Kultury w Człopie. Prowadzi wpierw ul. Żeromskiego – tu możemy zobaczyć ten sam wiadukt nieistniejącej już linii kolejowej, wybudowany w 1904 r, pod którym płynęłyśmy rzeką Cieszynką.

Brzegiem Człopskich Jezior - Pomorze Zachodnie Travel

Następnie trasa mija miejską oczyszczalnię ścieków, skręca w lewo, by po dalszych kilkuset metrach trafić na śródleśną łąkę i skręcić w prawo do odwiedzonego przez nas wcześniej drewnianego mostku na Cieszynce.

Potem szlak wiedzie brzegiem jeziora Kamień. Warto tu zwrócić uwagę na liczne źródliska zapewniające stały dopływ wody do jeziora. Trasa przechodzi w drogę leśną, skręca w prawo do szerszej drogi, a następnie w lewo przy miejscu postojowym / polu biwakowym (53.091241, 16.077268) u ujścia Cieszynki do jeziora Załom. Droga prowadzi pod górę przez wspaniały starodrzew do miejscowości Załom, następnie skręca w lewo, mijając przydrożną kapliczkę z figurką Matki Boskiej. Za wsią Załom trasa prowadzi stromym zjazdem nad jezioro wprost na plażę, a dalej wiedzie alejką starych drzew (klonów i kasztanowców) wprost do kolejnego pola namiotowego. Następnie biegnie w okolice rezerwatu przyrody Stary Załom, utworzonego w celu ochrony ciepłolubnych muraw i unikatowego stanowiska turzycy ptasie łapki.

Trasa następnie prowadzi leśną drogą, z lewej strony mija jezioro Kasełek i dociera do drogi z Załomu do leśniczówki Jeleni Róg. Skręca w lewo i prowadzi do mostu na Cieszynce – jest to punkt zwrotny trasy. Zaraz za mostkiem trasa skręca w lewo, mija miejsce wypływu Cieszynki z jeziora Załom i prowadzi do drogi biegnącej do Dzwonowa przez osadę Dzicz. W Dzwonowie na skraju lasu szlak skręca w lewo nad jezioro Białe. Tu znajduje się pole namiotowe i kąpielisko. Następnie ścieżka skręca w lewo i biegnie brzegiem jeziora, prowadząc nad jezioro Czarne (Kochlin Mały).

Koniec trasy

Na jego wschodnim końcu trasa skręca w lewo pod górę i prowadzi do Człopy, kończąc się w miejscu startu.

Trasa jest dość urozmaicona, ale nie ma tutaj bardzo ostrych podejść albo zejść. To dobra trasa na dogtrekking jeśli Twój pies jest na to przygotowany – to jednak 17km. Dla krótkonogich i płaskomordych 😉 polecamy dwie inne ścieżki zaprezentowane poniżej.

Ścieżka przyrodniczo-leśna „Raczyk” z psem

Długość: trzy trasy – o długości 3,8 km, 5,5 km i 8,1 km
Czas przejścia: 1-3 h
Trudność: bardzo łatwa

Start

Ścieżka rozpoczyna się przy boisku od koszykówki na Osiedlu Leśnym w Człopie. Prowadzi ona leśną drogą  pośród sosnowego lasu, nad łąkami oraz wzdłuż jezior: Młyński Staw i Trzebin. Ma ona trzy warianty długości: krótki 3,8km, średni 5,5km i długi 8,1km. Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych. Po drodze można odpocząć na rozlokowanych wzdłuż trasy ławeczkach.

Pierwszy kilometr trasy prowadzi skrajem zbocza pradoliny rzeki Cieszynki. Po drodze mijamy wieżę przeciwpożarową, która służy do obserwacji lasu w czasie szczególnego zagrożenia pożarowego. Dalej trasa wiedzie wzdłuż sztucznie utworzonego jeziora Młyński Staw. Idąc dalej, dojdziemy do punktu widokowego, skąd po krótkim odpoczynku ruszymy w dalszą trasę.
Ścieżka prowadzi leśną drogą pośród sosnowego lasu do linii energetycznej, przy której otwiera się widok na leśniczówkę Raczyk. Po przejściu około 150 m skręcimy w leśną ścieżkę, prowadzącą do mostka „Na rozstaju dróg”.

Tu wybór dalszej trasy zależy od nas. Wariant pierwszy to powrót drogą gruntową do odległej o 1,3 km Człopy. Wariant drugi to krótsza wersja ścieżki, prowadząca na wprost brzegiem łąki – odległość do Człopy wynosi 3 km. Trzecia możliwość to najdłuższy wariant wycieczki – 5,6 km.

Wybierając ostatni wariant, idziemy w kierunku Jaglic. Po około 300 m skręcamy w lewo i mijamy z prawej strony tajemniczy pagórek zwany „Burzową górką”, ponieważ niezwykle często uderzają w to miejsce pioruny. Dalej dojdziemy do punktu widokowego nad brzegiem rozległych torfowisk, leżących po obu stronach rzeki Cieszynki.

Trasa Raczyk | Wyprawy z psem dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego
Ścieżka Raczyk

Skręcając w kierunku zachodnim, ścieżka prowadzi do drogi biegnącej nad niewielkim jeziorem. Stąd dalej podążamy drogą na północ w kierunku Człopy. Po przejściu około kilometra wracamy do mostka. Ponownie możemy zdecydować, czy wracamy drogą do Człopy, czy idziemy w dalszą trasę o długości około 3 km. Prowadzi ona nad łąkami do rozłożystego dębu, gdzie odbija w prawo i dochodzi do uprawy leśnej – wówczas skręcamy w lewo. W odległości około 80 m znajduje się punkt widokowy na położone wśród łąk jezioro. Idąc dalej drogą wśród grzybowego lasu, dochodzimy do skarpy nad jeziorem Trzebiń.

Ścieżka wiedzie tu po dość stromym zboczu w dół nad brzegiem jeziora, gdzie rośnie okazały buk – niemy świadek wielu miłosnych wyznań. Można tu spocząć na „ławeczce dla zakochanych”.

Koniec

Wędrując na północ odrzewionym tunelem, obchodzimy niewielką zatoczkę i dochodzimy do dzikiej plaży, skąd roztacza się rozległa panorama na jezioro Trzebiń. Skręcając w prawo, dojdziemy do ścieżki, która zaprowadzi nas do punktu, z którego rozpoczynaliśmy leśną wędrówkę.

Ścieżka przyrodniczo-leśna „Nad Bukówką” z psem

Długość: oznakowano trzy trasy: o długości 2 km, 4,5 km i 6,5 km
Czas przejścia: 1-2 h
Trudność: bardzo łatwa

Rzeka Bukówka (zwana również Kamionką) to prawy dopływ Noteci. Bukówka bierze swój początek w jeziorze Bukowo Duże k. Trzcinna. Przepływa przez teren Puszczy Nadnoteckiej. Długość rzeki to prawie 50 km.

Początek ścieżki

Wytyczona ścieżka przyrodniczo-leśna zaczyna się niedaleko Smolarni (53.025276, 16.361857). Jej trasa biegnie wzdłuż malowniczego odcinka rzeki Bukówki i Stawu Rychlickiego. Na początkowym fragmencie ścieżki znajduje się grupa dębów szypułkowych uznanych za pomnik przyrody. Najgrubszy dąb „Wojtek”, o obwodzie pnia około 7,5 m, należy do najbardziej znanych pomników przyrody powiatu. Wiek tego drzewa ocenia się na około 400 lat. W dalszej części ścieżki, przy ruinach dawnego młyna, znajduje się niewielki cmentarz, który porastają pomnikowe lipy drobnolistne.

W okolicach znajduje się jeszcze jeden interesujący pomnik przyrody – rosnące obok siebie dwa buki zwyczajne. Są one pozostałością po obsadzonej tymi drzewami granicy Księstwa Warszawskiego, stąd nazywane są bukami granicznymi księstwa. Dzięki ustawionym w okolicy wejścia na ścieżkę drogowskazom, można do nich łatwo trafić.

Zakończenie ścieżki

Trasę kończymy na parkingu, z którego zaczęliśmy trasę. W zależności od wybranej opcji możemy przejść nią w kilkadziesiąt minut lub około 2h. Najpewniej Bukówka zaczaruje Was swoim urokiem na tyle intensywnie, że spędzicie na trasie znacznie więcej czasu niż zaplanowaliście 🙂

Warto wybrać się w ten rejon jesienią bowiem lasy dookoła obfitują w wiele gatunków grzybów jadalnych (niejadalnych też ;).

Gdzie wypożyczyć kajaki?

Przystań Drawa – przeurokliwe miejsce w Przeborowie nad samą Drawą. Przystań organizuje transport, noclegi i spływy po Drawie.

NaturSport – firma mistrza Polski w kajakarstwie górskim. Organizują spływy po Cieszynce, Korytnicy i Drawie. Mają w ofercie również noclegi w budynku, jak i na polu namiotowym. Plusem jest także możliwość wypożyczenia kapoka dla psa 🙂

Wszystkie opisane w tym poście rzeki oraz trasy spacerowe nie cieszą się obecnie wielką popularnością. Oczywiście znajdziemy tu grupki turystów w weekendy, natomiast nawet w sezonie większość osób zdaje się preferować spływy Drawą w obrębie i poza DPN. Tym samym Wy i wasze psy możecie odpocząć od tłumów niektórych wielkopolskich i zachodniopomorskich rzek odpoczywając na łonie natury i delektując się wciąż mniej znanymi atrakcjami tego regionu.

  1. Pingback:Drawa z psem. Dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego z psem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *