D

Drawa z psem. Przygody dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego.

Drawa z Psem | Wyprawy z Psem

W tym poście dowiecie się nieco o spływaniu jedną z najpopularniejszych polskich rzek. Drawa nadaje się zarówno na weekend jak i na dłuższą wyprawę z psem.

Teren Drawieńskiego Parku Narodowego i otuliny znajduje się na Równinie Drawskiej, która jest fragmentem Pojezierza Pomorskiego, na skraju 3 województw – Wielkopolskiego, Lubuskiego i Zachodniopomorskiego. Park obejmuje zlewnię rzeki Drawy oraz Płocicznej, która do niej uchodzi. Obie rzeki płyną przez szeroki pas sandrów, które powstały z piasków usypanych przez wody topniejącego lodowca kilkanaście tysięcy lat temu.

Puszcza Drawska, której jedynie małym fragmentem jest DPN, jest obecnie dość zwartym kompleksem leśnym, sporadycznie zasiedlonym przez ludzi. Największe miejscowości w okolicy:

  • Człopa
  • Szczuczarz
  • Nowa Korytnica
  • Głusko
  • Stare Osieczno
  • Drawno
  • Przeborowo
  • Drawiny

Gdzie z psem dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego?

Nie będzie specjalną niespodzianką jeśli Wam podpowiemy, że największą atrakcją rejonu dookoła Drawieńskiego PN są lasy, jeziora i rzeki. Wprawdzie jest tu także wiele atrakcji i zabytków dziedzictwa kulturowego, ale to właśnie krajobrazy leśne ściągają turystów i wielbicieli polskiej przyrody.

Polecamy Drawę z psem nowicjuszom i osobom, które po raz pierwszy odwiedzają ten przecudnej urody kawałek Polski. Jeśli chcesz spędzić tu więcej czasu niż jedynie kilka dni, polecamy nasze propozycje w poście o spływach Korytnicą, Cieszynką i trasach pieszych.

1. Spływ Drawą dookoła DPN z psem

O rzece

Szlak Drawy należy do najciekawszych i najpopularniejszych w Polsce. Atrakcyjność szlaku stanowią zróżnicowane w charakterze odcinki rzeczne oraz jej relatywna czystość. Rzeka o długości 185,9 km i powierzchni zlewni 3296,4 km2 zbiera wody z Pojezierza i Równiny Drawskiej.

Źródło Drawy znajduje się w okolicach wsi Zdroje w gminie Połczyn-Zdrój w Drawskim Parku Krajobrazowym (na północ od DPN). Dalej przepływa przez rezerwat przyrody Dolina Pięciu Jezior (Krzywe, Krąg, Długie Jezioro, Jezioro Głębokie i Jezioro Małe), Żerdno oraz najgłębsze i jedno z najciekawszych jezior województwa zachodniopomorskiego – Drawsko. Biegnie potem przez Wilczkowo, miasta Złocieniec i Drawsko Pomorskie, w którym Drawa płynie w dwóch odnogach, jezioro Lubie, Wielkie Dębno, Poligon Drawski oraz wieś Prostynię w gminie Kalisz Pomorski.

Kolejne jest miasto Drawno, w którym znajduje się siedziba Drawieńskiego Parku Narodowego, przez który przepływa Drawa i jej dopływ, Płociczna. Następnie rzeka wyznacza granicę pomiędzy województwami: wielkopolskim i lubuskim, a w okolicach Krzyża Wielkopolskiego wpada do Noteci.

Nazwa rzeki prawdopodobnie pochodzi od rdzenia „dreu”, co w dawnych językach indoeuropejskich oznaczało „biec”, „spieszyć się”, i dobrze oddaje charakter tego prawego dopływu Noteci.

To dość długa rzeka, a komercyjne spływy kajakowe Drawą odbywają się prawie na całej jej długości od Czaplinka aż do ujścia w okolicach Krzyża Wielkopolskiego.  Atrakcyjność i malowniczość rzeki stanowią jej przekleństwo. Szlak ten jest bardzo uczęszczany, zwłaszcza w odcinku DPN od Drawna do Starego Osieczna. To także odcinek, którym Drawą z pupilem spłynąć nie możemy.

Trasa spływu

Dookoła DPN polecamy 3 fragmenty rzeki Drawa do przepłynięcia z psem:

  • Prostynia – Drawno
  • Stare Osieczno – Przeborowo
  • Przeborowo, ujście Drawy do Noteci
Prostynia – Drawno, orientacyjny kilometraż, przeszkody i ciekawostki:

Długość szlaku: 15km
Uciążliwość: łatwy

83,3 Prostynia (53.313563, 15.773145), tu znajduje się pole biwakowe i publiczna plaża, która jest dobrym miejscem na rozpoczęcie spływu

82,7 Prostynia, obok mostu drogi krajowej 10 (53.304073, 15.776996)– tu również można zacząć spływ. Znajduje się tu dogodne zejście do rzeki.

Ten fragment rzeki jest dość szeroki, płynie wśród szuwarów i turzycowisk przez rozległe, malownicze łąki, obramowane lasami. Może być uciążliwy, jeśli będzie bezchmurne niebo, a temperatura na zewnątrz wysoka – przez kilka kilometrów nie będzie drzew, ani miejsca gdzie można się schować w cieniu.

Drawa z psem | Dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego z psem

Kilometr 80,0 ujście płynącej od Kalisza Pomorskiego rzeki Drawicy (inaczej zwaną Mąkowarką)(53.281217, 15.771426), którą pod prąd po 1,2 km można dostać się do niezwykle malowniczego i położonego pośród lasu Jeziora Mąkowarskiego.

Około 77km przepływamy pod mostem lokalnej drogi wiodącej do leśnej osady Rościn. Z prawej strony góruje zwieńczony bocianim gniazdem komin zniszczonej cegielni. Tu rzeka wpływa do lasów i zaczyna silniej meandrować. To także jeden z piękniejszych fragmentów trasy.

Drawa z psem | Dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego z psem

Mogą zdarzyć się pojedyncze przeszkody w postaci powalonych drzew, z których większość z nich jest do opłynięcia. Mogą się zdarzyć pojedyncze drzewa, przez które należy kanu/kajak przenieść. Jest tu też kilka fragmentów starorzeczy.

Na brzegach widać ślady obecności bobrów. Dalej płyniemy znów dookoła rozległych łąk, gdzie Drawa tworzy szerokie rozlewiska.

Na 71 kilometrze będziemy mijać pole biwakowe oraz drewniany most.
Wpływamy wśród malowniczych trzcinowych wysepek na jezioro Rudno (zwane Grażyną), które łączy się z jeziorem Dubie. Rudno jest oddzielone od Dubie mostem drogi wojewódzkiej nr 175 w Drawnie.

W wietrzne dni to może być dość uciążliwy odcinek. Ponadto przy zwężeniu i złączeniu z jeziorem Dubie pojawiła się fala.

Na kilometrze 69,7 znajdziemy się już w Drawnie, koło mostu między jeziorem Rudno i Dubie, przy nim punkt informacyjny Drawieńskiego Parku Narodowego.

68,3 km znaczy wypływ Drawy z jeziora Dubie, początek Parku Narodowego – tu należy zakończyć spływ. Dogodnym miejscem na zakończenie spływu jest plaża miejska, okolice stadionu albo stanica wodna w Drawnie.

Drawa na tym odcinku jest dość przewidywalna. Nie ma tu także większych przeszkód lub zwałek. Poleca się go także dla początkujących kajakarzy, a także na spływy pozasezonowe.

Stare Osieczno – Przeborowo, orientacyjny kilometraż, przeszkody i ciekawostki:

Długość szlaku: 15km
Uciążliwość: łatwy

25,1 Startujemy ze Starego Osieczna, gdzie są dwa pola namiotowe na obu brzegach. Nieco wygodniejsze jest to z lewej. Przy moście, z którego startujemy góruje nad rzeką oryginalny neogotycki kościół. Rzeka tutaj płynie już szeroko, leniwie, sporadycznie tylko urozmaicając spływ przeszkodami z drzew. Po minięciu z prawej strony leśniczówki Kotlina z położonym tuż obok niej biwakiem można zobaczyć pobliskie ruiny dużego schronu będącego pozostałością Wału Pomorskiego na jednym z najbardziej umocnionych odcinków.

Następne kilometry Drawy również pokonujemy płynąc silnie meandrującą rzeką urozmaiconą dopływami starorzeczy. To piękny fragment rzeki, miłośnicy przyrody się na pewno nudzić nie będą. Przy odrobinie szczęścia możemy zauważyć zimorodki oraz inne ptaki zamieszkujące te okolice. Jeśli podróżujesz w większej grupie, ale w sezonie letnim (weekendy), szanse na to gwałtownie maleją.

Drawa z psem | Wyprawy z psem

około 19,0 km z prawej strony do Drawy dopływa Mierzęcka Struga (zwana Mierzęcinką), a kawałek dalej strumień – Szczuczna. Za nimi docieramy do leśnej osady Hutnik, będącej pozostałością po dawnej hucie szkła. Jest to także rejon bytowania bobrów, o którym świadczą bardzo liczne ślady żerowania.

km 10,9 dopływamy do Przeborowa. Tu proponujemy zakończyć spływ lub zrobić postój i kolejny etap zacząć następnego dnia. Przeborowo obfituje w pola namiotowe, kempingi i inne miejsca noclegowe. W miejscowości do zobaczenia jest szachulcowy kościół w ruinie i ciekawa zabudowa. Ponad połowa zabudowy wsi to stare domy ryglowe.

Przeborowo – ujście do Noteci, orientacyjny kilometraż, przeszkody i ciekawostki:

Drawa z psem na tym fragmencie ma już zupełnie inny, bardzo relaksujący, wręcz nudnawy charakter. Na 53 km wyruszamy ze wsi Przeborowo na prawym brzegu. Za wsią kończy się Puszcza Drawska. Rzeka w dalszym biegu płynie wyłącznie wśród łąk, jednak bezpośrednio przy brzegach znajdują się drzewa dające choć trochę cienia.

56,7 km Na prawym brzegu mijamy wieś „Drawiny”, osadę założona przez przybyłych z Żuław holenderskich mennoniotów.

Po 59 km na lewym brzegu w sezonie można zatrzymać się i posilić, jest tu także wygodne miejsce biwakowe. Dalej zobaczymy kładkę dla pieszych i most kolejowy (linia Szczecin – Poznań). Stąd jest najbliżej do stacji kolejowej Drawiny. Pod mostem znajduje się bystrze, które jest jedną z niewielu typowo rzecznych atrakcji na tym odcinku.

Bystrze w krzyżu | Wyprawy z psem

Około 63 km płyniemy pod mostem drogowym na trasie Krzyż – Drezdenko. Jest tu dogodna możliwość zakończenia spływu. Dalej most kolejowy na linii Krzyż – Kostrzyn.

65,1 km Ujście Drawy do Noteci i koniec szlaku kajakowego Drawy. Można kontynuować spływ Notecią aż do Warty (około 48km płynięcia).

Drawa, przeurokliwa rzeka nizinna poleca się na spływy z psem niezależnie od kondycji fizycznej i wieku czworonoga. Nie powinna być nadmiernie uciążliwa na żadnym z wymienionych fragmentów także dla opiekuna.

W osobnym poście opisujemy kolejne propozycje wypraw z psem w kajaku (oznaczone na mapie cyframi 2 i3) oraz kilka pieszych wycieczek w otulinie DPN i Puszczy Drawskiej (oznaczone na mapie cyframi 4-6).

  1. Pingback:Dookoła Drawieńskiego Parku Narodowego z psem. Część 2 – Wyprawy z Psem

  2. Pingback:Spływ z psem – przygotowanie przyjaciela - Wyprawy z Psem

  3. Pingback:Wyprawy z Psem - Parki Narodowe przyjazne psom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *