P

Parki narodowe przyjazne psom

wyprawy z psem parki narodowe

Nie wszystkie parki narodowe w Polsce są psom przyjazne. W Polsce mamy obecnie 23 PN – zwiedzanie parków narodowych podlega szczególnym ograniczeniom, wynikającym z przepisów prawa.

Parki Narodowe w Polsce

W Polsce podobnie jak na całym świecie, wyróżnione są dwa podstawowe sposoby ochrony przyrody, a mianowicie ochrona gatunkowa roślin i zwierząt, niezależnie od miejsca ich naturalnego występowania, oraz ochrona przyrody na wyznaczonym obszarze w formie parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu oraz pomników przyrody. Najwyższą formę ochrony stanowią parki narodowe. Parki narodowe tworzy się, aby zachować różnorodność biologiczną, przyrodę nieożywioną oraz walory krajobrazowe, a także przywrócić właściwy stan przyrody lub odtworzyć zniekształcone siedliska przyrodnicze.

Zanim zaplanujecie wycieczkę w jakieś okolice najlepiej sprawdzić jakie zasady obowiązują w danym parku.

W chwili obecnej 8 parków pozwala na nieograniczony wstęp z psami. Niemniej warto wiedzieć, że w każdym parku należy trzymać psa na smyczy oraz spacerować jedynie wyznaczonymi ścieżkami albo szlakami.

W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się (…) wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony, psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas oraz psów asystujących w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511, 1000 i 1076);

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
Art. 15. 1.(podpunkt 16)

Nawet jeśli w danym parku nie można spacerować z psem, zazwyczaj jest to możliwe w jego otulinie i najbliższej okolicy.

Mapa parków narodowych w Polsce

Oto lista Parków Narodowych w Polsce z podziałem ze względu na przyjazność dla psów:
*(aktualizacja – październik 2019)

Parki Narodowe w Polsce oraz ich stosunek do zwiedzających ze zwierzętami
Zachodniopomorskie/Pomorskie:
  • Woliński Park Narodowy – park położony na wyspie Wolin. Regulamin zabrania wprowadzania psów na teren parku.
  • Bory Tucholskie – park zajmujący jedynie 2% całkowitej powierzchni leśnej Borów Tucholskich. Regulamin zabrania wprowadzania psów.
  • owiński PN – utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. Istnieje częściowy zakaz wstępu wg regulaminu parku dopuszcza się wprowadzanie psów do SPN wyłącznie na smyczy i tylko na szlaki turystyczne położone poza plażą.
Kujawsko-Pomorskie/Wielkopolskie/Lubuskie/ Mazowieckie:
  • Drawieński Park Narodowy – położony na sandrowej Równinie Drawskiej, w południowej części Pojezierza Pomorskiego u zbiegu rzek Drawa i Płociczna. Regulamin zabrania wprowadzania psów. Jak jednak się przekonacie dookoła parku jest mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić i które są jak najbardziej psom przyjazne. Zerknijcie na nasz post o Drawie i innych miejscach dookoła Drawieńskiego PN.
  • Wielkopolski Park Narodowy – ten park chroni rozmaite formy krajobrazu polodowcowego oraz najbardziej naturalne zbiorowiska roślinne, a także związane z nimi zwierzęta. Do parku można wejść z psem (o ile jest na smyczy bądź lince). Przez Park biegnie pięć znakowanych szlaków turystyki pieszej o łącznej długości 85 km. Szlakami tymi wyznaczono 7 tras wycieczkowych pozwalających na poznawanie nie tylko wartości przyrodniczych ale także kulturowych tego terenu.
  • Ujście Warty – obejmuje rozlewiska u ujścia rzeki Warty do Odry, wytwarzane w dużej mierze przez rzekę Postomię. Istnieje częściowy zakaz wstępu – na tej stronie PN możecie znaleźć listę szlaków, które są dostępne dla podróżujących z psami (o ile są na smyczy bądź lince).
  • Kampinowski Park Narodowy – park położony jest na Nizinie Środkowomazowieckiej, między lewym brzegiem Wisły a Bzurą, tuż przy północno-zachodnich rogatkach Warszawy. Bliskość Warszawy oraz dostępność szlaków sprawia, że park ten jest bardzo popularny. Do parku można wejść z psem (o ile jest na smyczy bądź lince).
Parki narodowe przyjazne psom | Wyprawy z psem
Pamiętajmy, że PN mają chronić konkretny ekosystem, który jest zagrożony.
Dolnośląskie/ Śląskie/ Świętokrzyskie:
  • Karkonoski Park Narodowy – obejmuje najwyższe pasmo górskie Sudetów leżących w południowo – zachodniej Polsce. Na niektóre szlaki można wejść z psem – regulamin parku zastrzega: [..]tylko na smyczy, właściciel psa ponosi pełną odpowiedzialność za jego zachowanie, w tym za konieczność noszenia kagańca.
  • Park Narodowy Gór Stołowych – położony na terenie Sudetów Środkowych na północnym zachodzie ziemi kłodzkiej, obejmujący charakterystyczne w swym kształcie i pochodzeniu wzniesienia. Do parku można wejść z psem (o ile jest na smyczy bądź lince).
  • Świętokrzyski PN – Regulamin zabrania wprowadzania psów na teren parku.
Małopolskie/ Podkarpackie:
  • Babiogórski PN – Regulamin zabrania wprowadzania psów na teren parku.
  • Gorczański PN – Regulamin zabrania wprowadzania psów na teren parku.
  • Pieniński PN – Regulamin zabrania wprowadzania psów na teren parku.
  • Tatrzański PN – Regulamin zabrania wprowadzania psów na teren parku.
  • Ojcowski PN – jest najmniejszy z parków narodowych w Polsce. Znajduje się na Wyżynie Olkuskiej w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Obejmuje środkową część Doliny Prądnika oraz Doliny Sąspowskiej. Do parku można wejść z psem (o ile jest na smyczy bądź lince, regulamin parku zakazuje jedynie wprowadzania psów bez smyczy i kagańca).
  • Magurski PN – leży w samym sercu Beskidu Niskiego. Swoim zasięgiem obejmuje pasma Magury Małastowskiej i Wątkowskiej. Do parku można wejść z psem (regulamin z dnia 24 kwietnia 2020 roku nie zakazuje wstępu do parku z psami).
  • Bieszczadzki – Regulamin zabrania wprowadzania psów na teren parku.
Podlaskie:
  • Biebrzański Narodowy – położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej, w dolinie malowniczej rzeki Biebrzy. Na niektóre szlaki można wejść z psem – regulamin parku zastrzega: W Biebrzańskim Parku Narodowym można wprowadzać psy (na smyczy o długości do 1,5 metra) jedynie na niektóre szlaki i ścieżki.
  • Białowieski Park Narodowy – obejmuje najlepiej zachowany fragment majestatycznej Puszczy Białowieskiej, ostatniej w Europie cząstki lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra. Na niektóre szlaki można wejść z psem regulamin parku zastrzega: [..]Psy i inne zwierzęta można wprowadzać na teren Parku Pałacowego i szlaki turystyczne w Obrębie Ochronnym Rezerwat: piesze („Carska Tropina”, „Wilczy Szlak”, „Wokół Uroczyska Głuszec”, „Tropem Żubra”), rowerowe (zielony i czarny) i ścieżkę edukacyjną „Przez trzy zbiorowiska” wyłącznie wtedy, gdy są na smyczy i w kagańcu. Nie można wprowadzać zwierząt, z wyjątkiem psów asystujących, do Rezerwatu Pokazowego Żubrów i na teren Obrębu Ochronnego Rezerwat objęty ochroną ścisłą (dawny Rezerwat Ścisły).
  • Wigierski PN – położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, dookoła jeziora Wigry. Do parku można wejść z psem (o ile jest na smyczy, regulamin parku zakazuje wprowadzania psów bez smyczy).
  • Narwiański PN– obejmuje odcinek doliny Narwi zwanej polską Amazonką. Do parku można wejść z psem (regulamin wspomina, że […]psy mogą być wprowadzane wyłącznie na smyczy, opiekunowie są zobowiązani do sprzątnięcia ich odchodów.
Lubelskie:
  • Poleski PN – Regulamin zabrania wprowadzania psów na teren parku.
  • Roztoczański PN – obejmuje część Roztocza Środkowego, które tworzą głównie skały górnokredowe. Teren parku to w głównej mierze tereny leśne (96% powierzchni parku zajmują lasy). Na niektóre szlaki można wejść z psem. Regulamin zabrania przebywania z psem na terenach ochrony ścisłej i czynnej.

Bez względu na cel Twojej podróży zapoznaj się z najnowszymi wytycznymi kierownictwa parku. Niektóre przepisy się zmieniają. W chwili obecnej Karkonoski PN rozważa zaraz wprowadzania psów na swój teren. W razie takiej decyzji postaramy się jak najszybciej Wam ją przekazać i zaktualizować ten wpis.

  1. Sławek says:

    ***** leśnych dziadów pseudo-ekologów. Proponuję zakazać wtępu niektórym prostakom którzy więcej szkody przynoszą dzikim zwierzętom niż pies na smyczy. Jeżeli ktoś ma przecież psa to wiadomo że jest szczepiony, sprząta odchody z pseem (można to mocniej podkreślać że jest to konieczne!), a szczekliwe psy również można wykluczyć ze zwiedzania podobnie jak rasy niebezpieczne.
    Jak czytam to – Słowacy pozwalają nawet w Tatry, Włosi też wpuszczają w Dolomity, więc kurna żeby nie można było na spacer w Pieninach albo Bieszczadach – to jest to chore.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *